BİK Süreli Yayınlar Listesi Yeni Özellikleriyle Kullanıma Sunuldu

23 Şubat 2019 Cumartesi, 19:14

Yayın Tarihi: 19 Şubat 2019

Basın İlan Kurumu, Şubesi bulunan 41 ilde resmi ilan ve reklamların gazete ve dergilerde yayınlatılmasına aracılık ederken, şubesi olmayan yerlerde ise resmi ilanlar Valilikler aracılığıyla gazetelerde yayınlatılabiliyor.

Basın İlan Kurumu ve ilgili Valilikler, mevzuat gereğince her ayın son iş günü itibarıyla resmi ilan ve reklam verilebilecek süreli yayınların isimleri ile türünü, sayfa sayısını, yüzölçümünü ve gerekli görülen diğer bilgileri kapsayan birer liste hazırlamaktadır. Bu listeler Basın İlan Kurumu ve Valiliklerin internet sitelerinden ilgililerin erişimine açılmaktadır.

Dijital dönüşüm kapsamında bilişim teknolojisinin imkânlarından azami ölçüde yararlanan ve paydaşlarına hizmet sunmaya devam eden Basın İlan Kurumu, resmi ilan ve reklam verenlerin yararlandığı Süreli Yayınlar Listesinde ek geliştirmeler yaptı.

Bugüne kadar sadece kendi görev alanındaki süreli yayınlara ait bilgileri Kurumun internet sitesi yayınlanmak suretiyle kamuoyuyla paylaşan Kurum, görev alanı dışında olmakla birlikte Valilik görev alanında bulunan resmi ilan yayınlama hakkını haiz gazetelerin bilgilerine de www.bik.gov.tr internet sitesinde yer vermeye başladı.

Süreli Yayınlar Listesine ilan.gov.tr internet sitesinden de ulaşılabilecek

Yeni yapıyla birlikte 2 bine yakın gazete ve derginin sahibi, varsa tüzel kişi temsilcisi, yönetim adresi, telefonu ve web sitesi bilgilerine ulaşılabilmesi imkânı sağlandı. Ayrıca Süreli Yayınlar Listesine Basın İlan Kurumu ilan portalı www.ilan.gov.tr internet sitesinden de ulaşılabilme imkânı getirildi.

Filtreleme ve doküman oluşturabilme özellikleri bulunan Süreli Yayınlar Listesi, yeni haliyle ilk kez 2018 yılı Ocak ayında dijital ortamda kullanıcıların hizmetine sunulmuştu. Basın İlan Kurumu tarafından geliştirilen Süreli Yayınlar Listesine dönemsel olarak gazete ve dergilerin listesine ulaşmak mümkün. Ayrıca resmi ilan yayınlama hakkı bulunan veya bu hakkı kazanmak için bekleme süresine tabi tutulan ya da sadece resmi reklam yayınlayabilecek yayınlar da tercihe göre listelenebiliyor.

Süreli yayınların bilgileri, Basın İlan Kurumu veya Valilik görev alanında bulunan illere göre Türkiye haritası üzerinden çoklu il seçimi yapılarak filtrelenebiliyor. Kullanıcılar yayın türüne ve içeriğine göre gazete ve dergileri filtreleme imkânı sağlayan yapı sayesinde, Süreli Yayınlar Listesi uygulaması üzerinde oluşturdukları listeyi PDF dokümanı olarak kaydedebiliyor.

Süreli Yayınlar Listesi Video Sunumunu

Güncellenen Süreli Yayınlar Listesi sürümü için tıklayınız.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 7 Şubat 2019 tarihli yazısına ulaşmak için tıklayınız.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir